SLP förvärvar 70 000 kvm i Nässjö

oktober 8, 2019 Fastigheter , Logistiklägen

Swedish Logistic Property har köpt en större industriportfölj i Nässjö, omfattande drygt 70 000 kvm uthyrbar area. Säljer gör norska NRP och Wilfast.

Bland de större hyresgästerna i fastigheterna finns Schenker, Pantos Logistics, Hultafors och Scherwin-Williams.

– Portföljen består av lager- och logistikfastigheter i ett mycket bra geografiskt läge. Vi får genom förvärvet initiala stabila kassaflöden och en bra förvaltningsvolym i Nässjö. På motsvarande sätt som för flera av SLP:s tidigare förvärv ser vi även att vår gedigna branschkompetens ger oss potential till nybyggnation och vidareutveckling av fastigheterna, säger Peter Strand som är styrelseordförande i SLP, till Fastighetsvärlden.

Colliers har varit rådgivare åt SLP.

SLP grundades i slutet av 2018 och har under 2019 genomfört många förvärv av logistik i södra Sverige.  I oktober köpte man 29 000 kvm i Helsingborg, och i augusti en tomt nära hamnen i Malmö på 27 000 kvm, och i maj köpte SLP 40 000 kvm i Ljungby.