Över 50 personer som tidigare varit visstidsanställda vid Elgigantens distributionscenter i Torsvik får nu fast anställning. Detta är en del i kedjans ambition att fortsätta växa med bibehållen kvalitet .
– Väldigt många företag satsar mycket på visstids- och timanställda och plockar in personal via bemanningsföretag. Men inom Elgiganten planerar vi att ta ännu större andelar på marknaden. Vi vill skapa grunder och fundament för framtiden, och vi tror att fasta anställningar är en viktig del i det, säger Harry Ålenholm, nordisk logistikdirektör, till Jnytt.
Han menar att både Elgiganten och personalen mår bra av fasta anställningar.
– De som har tidsbestämda anställningar brukar känna sig otrygga. Nu får personalen en trevligare vardag, medan företaget får harmoni samtidigt som vi behåller kunskapen och kvaliteten.
Överlag satsar kedjan på att uppgradera verksamheten vid distributionscentret.
– Vi lägger i en extra växel och höjer ribban. Vi är riktigt bra i dag, men måste bli ännu bättre i framtiden, säger Harry Ålenholm.