Tre nya logistikcenter om totalt cirka 230 000 kvadratmeter öppnades under kvartalet vilket möjliggör utökad kapacitet framför allt inom online.
– För att skapa den bästa kundupplevelsen fortsätter vi att investera i vår infrastruktur inom logistik och tech. I fjärde kvartalet öppnade vi tre nya logistikcenter som tillsammans utgör cirka 230 000 kvadratmeter. Detta gör att vi kan erbjuda kunderna snabbare leveranser och ett bredare sortiment samtidigt som vi löser de kapacitetsbegränsningar som höll tillbaka tillväxten på vissa marknader under 2018, kommenterar Karl-Johan Persson.
Onlineförsäljningen uppgick till cirka 30 miljarder SEK 2018, en ökning med 22 procent och utgjorde därmed 14,5 procent (12,5) av koncernens totala försäljning. I lokala valutor var ökningen 21 procent. Plattformsbyte genomfördes i Tyskland under januari 2019. Därmed finns nu H&M:s samtliga onlinemarknader på den nya plattformen.
– Med de investeringar som gjorts under 2018 har vi också kunnat slutföra övergången till vår nya onlineplattform. Efter ett framgångsrikt plattformsbyte i Tyskland i januari 2019 ligger nu alla H&M:s onlinemarknader på den nya plattformen, kommenterar Karl-Johan Persson.
Resultatet för 2018 påverkades negativt av kostnader som uppstod i samband med tidigare genomförda byten till nya logistiksystem, men också av förberedande aktiviteter inför kommande transitioner. Tillsammans med negativa årsbokslutseffekter påverkade dessa kostnader resultatet med cirka MSEK 560.
– Störningar i samband med överflyttningar till nya logistiksystem på vissa marknader tidigare under 2018, ledde till ökade kostnader även i fjärde kvartalet. Med lärdom från dessa överflyttningar ökade vi även investeringarna för att säkerställa kommande transitioner.