Kristina Fransson ny styrelseledamot på Gordon

oktober 10, 2024 Arbetsmarknad , Logistik
Kristina Fransson ny styrelseledamot på Gordon

Kristina Fransson, Director FoodSolutions på Orkla Foods Sverige, har utsetts till ny styrelseledamot på Gordon.

Gordon täcker större delen av den nordiska marknaden med hemleveranser av temperaturkänsliga varor samt erbjuder en SaaS-plattform för en europeisk marknad. Som ny styrelseledamot kommer Kristina Fransson ha fokus på att driva tillväxt på lång sikt och främja hållbara logistiklösningar.

– Vi känner att vi hittat helt rätt med Kristina i vårt team. Dels har hon en stark kompetens och erfarenhet av branschen, sedan har hon en personlighet som passar Gordonkulturen väldigt bra, säger Ali Ghoce, VD Gordon.

För Kristina var matchningen ömsesidig.

– Det som lockade mig till Gordon var det starka fokus som läggs på att skapa långsiktigt värde för kunder. Att bygga en kultur där man ständigt utvecklas och bidrar till kundens egen lönsamhet är väldigt spännande, säger Kristina.

Bred erfarenhet från livsmedelsindustrin och supply chain

Bakom sig har Kristina en lång karriär inom livsmedelsproduktion och supply chain inom Unilever och Orkla, från utveckling av affärsverksamhet och fabriksansvarig till nuvarande position som Director Food Solutions på Orkla Foods Sverige. Erfarenheter som givit henne en bred förståelse för hela värdekedjan och vad som krävs för lönsam tillväxt.

– När man arbetar i ett mindre bolag får man verkligen en överblick över hela affären, från supply chain till affärsutveckling. Det är den helheten som jag tycker är allra roligast, att få alla team att arbeta mot samma mål och fatta snabba beslut tillsammans, berättar hon.

Fokus på tillväxt och hållbarhet

Kristina pekar på att Gordon med sin position inom temperaturkontrollerade transporter har en viktig roll att fylla, särskilt i en tid där både regleringar och efterfrågan på denna typ av tjänster växer.

– Gordon ligger steget före i både att bevaka och utveckla verksamheten utifrån nya regleringar inom temperaturkontrollerad logistik. Det gör att bolaget kan erbjuda både kvalitet och kontroll i leveranskedjan, och den efterfrågan kommer bara att öka framöver, säger hon.

Hon nämner särskilt leveranser av apoteksvaror som ett område där efterfrågan på temperaturkontroll ökar snabbt, och pekar på hur Gordon med sin expertis kan erbjuda effektiva och trygga lösningar.

– Inom temperaturkontrollerade leveranser för till exempel apotek är Gordon en partner som kan hålla ordning på hela kedjan och det är ett erbjudande jag ser fram emot att hjälpa till att bygga vidare på.

När det gäller framtiden ser Fransson stora möjligheter för Gordon.

– Om vi blickar framåt ser jag Gordon som en ännu större aktör inom temperaturkontrollerad logistik. Vi kommer att leda utvecklingen inom hållbarhet och kvalitet, och jag ser verkligen fram emot att vara en del av den resan, säger Kristina Fransson, i ett pressmeddelande.